Trzeci czwartek listopada, czyli le Beaujolais Nouveau est arrivé!

Dzisiaj przypada trzeci czwartek listopada – święto Beaujolais Nouveau, czyli dzień, kiedy po raz pierwszy oferuje się wino z bieżącego rocznika. Jest to młode wino, pochodzące z regionu o tej samej nazwie. Beaujolais to obszar winnic o szerokości około 10km i długości 150km w południowo-wschodniej części Burgundii, między Lyonem i Macon. Wino produkowane jest z winogron odmiany gamay i sprzedawane zaraz po zakończeniu procesu fermentacji, która i tak jest przyśpieszona, ale jak? Nie wiem. Zainteresowanych odsyłam do wikipedii. 🙂

Ze względu na zróżnicowany klimat, wina z Beaujolais mają dość różny charakter. Na północy produkuje się wina szlachetne, długo dojrzewające o własnej apelacji. Wina z centralnego rejonu są raczej średniej klasy (apelacja Beaujolais Villages). Na południu zaś, produkuje się tanie wina apelacji Beaujolais.

Rocznie produkuje się tu ponad 1,2 miliona hektolitrów wina więc być może, ktoś, kiedyś nakleił etykietę z rowerem, ale niestety ja na takową nie trafiłam (może Wy?). Mogłoby się więc wydawać bezsensowne pisanie tutaj o tym winie, ale sam rejon jest bardzo piękny i warty zwiedzenia właśnie na rowerze. Ta trasa wydaje się być zachęcająca i mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mogła opisać własne wrażenia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s