Terra Alta, czyli gdzie bywał Picasso i gdzie powstało Benufet.

Wysunięty na południe Denominación de Origen w Katalonii w związku z czym graniczący z Tarragoną i posiadający góry, których szczyty sięgają 950m, a zbocza porastają winorośle – Terra Alta – po katalońsku wysoki ląd. Terra Alta nie jest za bardzo poluarne, ale jest jednym z największych obszarów Katalonii, w którym uprawiane są winorośle.

Niegdyś przyjeżdżał tutaj odpocząć latem Pablo Picasso, który nawet uwiecznił ten bajeczny krajobraz na swoich malunkach, ale teraz To Nuria Altes chce, aby Terra Alta było bardziej zauważane na mapie, jej marzeniem jest pokazanie, że Terra Alta to rejon, w którym stare winorośle wydają owoce wspaniałej jakości. Wychowana w rodzinie winiarzy, postanowiła, że chce kontynuować tradycję i tak powstało Herrencia Altes oraz wino Benufet, będące połączeniem dwóch osobno fermentowanych, a następnie zmieszanych win. Winogrona zbierane są do 20-kilogramowych pojemników. Do pierwszego zbiornika trafiają dojrzałe owoce z ponad stuletniej winorośli Garnatxa Blanca, dając 14%owy alkohol, natomiast do drugiego, dla równowagi, wybierane są owoce z 12-letnich krzewów, charakteryzujące się mniejszą dojrzałością oraz kwaskowatym smakiem. Ta mieszanka daje całe bogactwo oraz złożoność smaku. To aromatyczne u treściwe wino poleca się serwować do sałatek, ryb i białych mięs.

Warto wspomnieć, że Altes Benufet otrzymało srebrny medal Sommeliers Awards.

Zawartość alkoholu: 12,75 %
Cukier resztkowy: 0,51 g / l
Kwasowość: 5,00 g / l

Ciekawostką jest, że Garnatxa to czerwona odmiana winogron, która jest czwartą na świecie pod względem wielkości upraw.

Etykiety win Altes są migawkami wspomnień z dzieciństwa Nurii, która dorastała w winnicy i po której jeździła na rowerze, tak jak przedstawiono to na butelce Benufet.

HERENCIA_ALTES.Benufet.bottleKrążąc po targach Pro Wein i szukając nowych win niełatwo było dojrzeć tak mały rower na etykiecie, mam już wprawę 🙂 Długo zastanawiałam się od którego wina zacząć, ponieważ pracownicy Herencia Altes, jak i pozostali wystawcy z Hiszpanii pozytywnie mnie zaskoczyli swoją serdecznością i oczekiwaniem co i kiedy napiszę o ich winie. Postawiłam na przypadkową kolejność.

Pozdrawiamy z Nurią!

IMG_20140325_113339428_HDR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s